1. Porady
  2. Niezawodne SUV-y Toyoty

SUV-y Toyoty

Lider rankingu niezawodności
Popularność SUV-ów wciąż wzrasta, a na rynku pojawia się coraz więcej nowych modeli w segmencie. Oprócz klasycznych pięciodrzwiowych nadwozi producenci oferują także odmiany kompaktowe, miejskie czy coupé. Bez względu na to bogactwo wyboru, nadal najważniejszym wyróżnikiem pozostaje niezawodność. I tu z pomocą przychodzi Toyota.

SUV-y Toyoty

Toyota posiada w swojej ofercie kilka modeli SUV. Największym z nich jest 7-osobowy Highlander z napędem hybrydowym 2.5‎ Hybrid Dynamic Force o mocy 248‎ KM. Z kolei najbardziej znanym SUV-em marki, będącym jednocześnie pionierem segmentu w warunkach miejskich, jest niezawodna Toyota RAV4 – zarówno w wersji hybrydowej, jak i z hybrydą typu plug-in.

Pozostałe modele Toyoty, których budowa nawiązuje do typowych rozwiązań konstrukcyjnych segmentu, to auta o mniejszych nadwoziach. Toyota C-HR to klasyczny przykład połączenia SUV-a z nadwoziem coupé, Toyota bZ4X jest pierwszym w pełni elektrycznym SUV-em marki z napędem na cztery koła, natomiast Corolla Cross i Yaris Cross to praktyczne miejskie kompakty hybrydowe o podwyższonym zawieszeniu i możliwości napędu na cztery koła. Jest z czego wybierać.

Które SUV-y Toyoty są niezawodne?

Toyota od lat słynie z niezawodności swoich samochodów, co rokrocznie potwierdzają niezależne badania bezawaryjności na całym świecie. Rzecz jasna, dotyczy to również SUV-ów, które w segmencie nie mają sobie równych pod względem niezawodności. Najlepszym na to dowodem niech będzie najnowszy ranking opublikowany przez renomowaną amerykańską organizację konsumencką Consumer Reports, która wnikliwie analizuje i testuje samochody pod okiem najlepszych ekspertów motoryzacyjnych.

Podczas badań Consumer Reports brane są pod uwagę takie czynniki, jak: niezawodność, właściwości jezdne, oszczędność, bezpieczeństwo czynne i bierne, wyposażenie auta czy zadowolenie z jazdy. Ocena wszystkich wyżej wymienionych kryteriów złożyła się na uzyskanie przez Toyotę wyniku, który przekroczył wszelkie oczekiwania, znacznie przewyższając średnią. Na 100 możliwych punktów Toyota zdobyła ich aż 76, zajmując drugą lokatę tuż za Lexusem z 79 punktami. Warto przy tym zaznaczyć, że w pierwszej 10 najbardziej niezawodnych modeli znalazło się aż 7 Toyot, z czego 3 to SUV-y.

Najwyżej notowanym SUV-em marki w rankingu niezawodności Consumer Reports została Toyota RAV4 Plug-in (w USA występująca pod nazwą RAV4 Prime), która z 84 punktami uplasowała się na czwartym miejscu. Siódmą lokatę zajęła z kolei hybrydowa Toyota RAV4, zdobywając niewiele mniej, bo aż 80 punktów, natomiast pierwszą dziesiątkę z wynikiem 75 punktów zamknęła 7-miejscowa Toyota Highlander Hybrid. Powyższe zestawienie potwierdza to, że SUV-y z napędem hybrydowym wyróżniają się niezwykłą trwałością i bezawaryjnością. Ponadto według analiz Consumer Reports wszystkie hybrydy charakteryzują się średnio aż o 26% mniejszą awaryjnością niż modele wyposażone w silniki konwencjonalne.

Czy SUV-y hybrydowe są trwałe?

Hybrydowe modele Toyoty od samego początku istnienia na rynku wielokrotnie udowadniały najwyższą jakość i niezawodność. Dotyczy to także SUV-ów, które dzięki wyposażeniu ich w napęd hybrydowy przeszły prawdziwą ewolucję pod względem trwałości i wydajności, zarówno podczas jazdy w mieście, jak i w terenie. Najnowsza generacja napędu hybrydowego Toyoty zapewnia jeszcze lepsze osiągi dzięki starannie dopracowanym szczegółom i zaawansowanym technologiom. Oprócz nowych systemów smarowania i rozprowadzania oleju większość elementów układu napędowego jest zdecydowanie mniejsza, a nowy akumulator litowo-jonowy jest nie tylko lżejszy, ale także dużo wydajniejszy.

Na większą niezawodność i trwałość hybrydowych SUV-ów Toyoty ogromny wpływ ma także sama technologia napędu. Hybrydy nie posiadają bowiem wielu części, które w silnikach konwencjonalnych dość szybko się zużywają, czyli na przykład alternatora, pasków klinowych, rozrusznika, sprzęgła czy koła dwumasowego. Ponadto układ hamulcowy ma trzykrotnie dłuższą trwałość, ponieważ obciążenie klocków i tarcz w hybrydach jest znacznie niższe. Co także bardzo istotne, przedłużona do 10 lat gwarancja na akumulator daje pewność, że zawsze będzie dawał z siebie sto procent mocy, a znane są nawet przypadki, w których przebiegi hybryd Toyoty na jednej baterii wynoszą ponad milion kilometrów.